Куп на Македонија за кадети, јуниори и помлади сениори У21

Во спортската сала „Билјанини Извори“ во Охрид, на ден 24.09.2022 година, се одржа натпреварот „Куп на Македонија“ за кадети, јуниори и помлади сениори У21. Овој натпревар беше критериумски за определување на репрезентативци за настап на светското првенсво во карате што ќе се одржи од 26 - 30 октомври 2022 година во Конија, Турција

Одржан зимскиот судиско - тренерски семинар

Во организација на Судиската комисија на Карате федерацијата на РС Македонија во периодот од 16.09 до 18.09.2022 година во Скопје се одржа летниот судиско-тренерски семинар за 2022 година. Предавач на семинарот беше нашиот истакнат светски судија Боби Војдиновски

Одржан заеднички тренинг - „Ден за карате“

Денес во салата при ООУ „Гоце Делчев“ во населбата Лисиче во Скопје се одржа заеднички тренинг под наслов „Ден за карате“. На истиот беа поканети сите клубови членки на Карате федерацијата на РС Македонија заедно со своите тренери и натпреварувачи од сите возрасни категории

Директорот Мојсовски му додели плакета на каратистот Михајлов

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, денес оствари средба со каратистот Љупчо Михајлов кој освои бронзен медал на Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа во Прага, Чешка

Михајлов: Бронзениот медал од ЕП мотив за поголем резултат на СП

Освојувачот на бронзениот медал, 16-годишниот Љупчо Михајлов, на денешната прес-конференција по повод освоениот бронзен медал во категоријата јуниори до 68 кг. на 49-то Европското првенство во карате за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа во Прага, Чешка, има цел да се пласира во финалето на следното Светско првенство во Турција

Бронзен медал и две петти места од ЕП за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа во Прага, Чешка

Љупче Михајлов во тежинската категорија -68 кг. освои бронзениот медал во јуниориска конкуренција откако го совлада Август Рамос од Италија со резултат 3:1

Прес конференција по освоениот бронзен медал на Петар Спасеновски

Македонскиот каратист Петар Спасеновски кој освои бронзен медал на неодамнешното Европско првенство во Газиантеп, Турција е оптимист дека на следното големо натпреварување може да освои злато

Бронзен медал за Петар Спасеновски на Европското сениорско првенство

Еден од најдобрите македонски каратисти, го освои бронзениот медал на Европското првенство кое се одржа во Газиантеп, Турција. Тој во борбата за бронзата во категоријата до 84 килограми Мурат Оз славеше со 2-0

Државно првенство за деца 2022

Во спортската сала „Младост“ во Гостивар се одржа Државното првенство на Македонија за деца како и дополнение на Државното првенство за кадети, јуниори и постари јунири У21

Одржано државното првенство за сениори

Во салата Крсте Мисирков при ООУ „Крсте Мисирков“ во Скопје на ден 12 март 2022 година (сабота), се одржа Државното првенство за сениори. На првенството беа пријавени вкупно 29 клубови со 88 пријавени натпреварувачи

Одржан зимскиот судиско - тренерски семинар

Во организација на Судиската комисија на Карате федерацијата на Македонија во периодот од 28.01 до 30.01.2022 година во Скопје се одржа судиско-тренерски семинар. Предавач на семинарот беше истакнатиот светски судија од Србија, г-динот Милан Ковачевиќ

Одржано годишно собрание на КФМ

Со примена на сите мерки за заштита од COVID-19 препишани од надлежното Министерство за здравство, на 29 јануари 2022 година во главната сала при домот „Даре Џамбаз“ во Скопје

Емил Павлов и Ангела Мојсовска најдобри каратисти за 2021, посебни признанија за Јованоска и Андриевски

Карате федерацијата на Македонија традиционално и оваа година ја организираше свеченоста Избор на најдобрите во карате спортот, на која се доделија признанија на најдобрите клубови, тренери и спортисти за остварениот резултат во изминатата 2021 година

Столе Смилковски најдобар младински спортист за 2021 година

И овогодинешниот избор на најдобри спортисти за 2021 година организирано од страна на Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации, не остана без номинации од Карате федерацијата на Македонија

Одржан државниот изборен турнир за кадети, јуниоири и постари јуниори У21

На ден 04.12.2021 година (сабота) во Гостивар се одржа државниот изборен турнир за кадети, јуниоири и постари јуниори У21. На турнирот настапија 213 натпреварувачи од вкупно 46 клубови

Прес конференција по големиот успех на Емил Павлов на СП во Дубаи

Директорот на Агенција за млади и спорт го прими освојувачот на сребрениот медал на Светското првенство во карате, Емил Павлов

Сребрен медал на Емил од Светското првенство во Дубаи

Емил Павлов го освои сребрениот медал во категоријата до 67 килограми на Светското првенство кое се одржува во Дубаи. Тој во финалето немаше сила против актуелниот олимписки шампион и најдобар каратист во оваа категорија, Французинот, Стивен Да Коста каде беше поразен со 8-0

Историја – Емил Павлов ќе се бори за злато на СП во Дубаи

Емил Павлов испиша историја на Светското првенство во Дубаи откако се пласираше во финалето во категоријата до 67 килограми каде за противник ќе го има Стивен да Коста од Франција. Павлов во полуфиналето славеше над Унгарецот Мартијал Ивес Тадиси поради прв освоен поен бидејќи борбата заврши 3-3

Прес конференција пред настапот на СП за сениори во Дубаи, ОАЕ

Македонската карате репрезентација, која ќе биде дел од 25то Светско сениорско првенство, одржа прес конференција во конгресната сала при Македонскиот олимписки комитет пред поаѓањето за Дубаи каде од 16 до 21 ноември ќе се одржи планетарниот собир

Државно првенство за деца на Македонија за 2021

Во спортската сала „Партизан“ во Кавадарци се одржа Државното првенство на Македонија за деца, на кое учествуваа 228 натпреварувачи од вкупно 46 клуба со вкупно 257 пријави

КФМ - Известувања

Куп на Македонија за кадети, јуниори и помлади сениори У21

Во спортската сала „Билјанини Извори“ во Охрид, на ден 24.09.2022 година, се одржа натпреварот „Куп на Македонија“ за кадети, јуниори и помлади сениори У21. Овој натпревар беше критериумски за определување на репрезентативци за настап на светското првенсво во карате што ќе се одржи од 26 - 30 октомври 2022 година во Конија, Турција
повеќе

Одржан зимскиот судиско - тренерски семинар

Во организација на Судиската комисија на Карате федерацијата на РС Македонија во периодот од 16.09 до 18.09.2022 година во Скопје се одржа летниот судиско-тренерски семинар за 2022 година. Предавач на семинарот беше нашиот истакнат светски судија Боби Војдиновски
повеќе

Одржан заеднички тренинг - „Ден за карате“

Денес во салата при ООУ „Гоце Делчев“ во населбата Лисиче во Скопје се одржа заеднички тренинг под наслов „Ден за карате“. На истиот беа поканети сите клубови членки на Карате федерацијата на РС Македонија заедно со своите тренери и натпреварувачи од сите возрасни категории
повеќе

Директорот Мојсовски му додели плакета на каратистот Михајлов

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, денес оствари средба со каратистот Љупчо Михајлов кој освои бронзен медал на Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа во Прага, Чешка
повеќе

Михајлов: Бронзениот медал од ЕП мотив за поголем резултат на СП

Освојувачот на бронзениот медал, 16-годишниот Љупчо Михајлов, на денешната прес-конференција по повод освоениот бронзен медал во категоријата јуниори до 68 кг. на 49-то Европското првенство во карате за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа во Прага, Чешка, има цел да се пласира во финалето на следното Светско првенство во Турција
повеќе