< назад

Државно и Плеј оф првенство за сениори 2024

Во деновите 30.03 и 06.04.2024 година во салата „Крсте Мисирков“ во населбата Ченто во Скопје се одржаа Државното и Плеј оф првенствата за сениори. Градоначалникот на општина „Гази Баба“ Бобан Стефковски присуствуваше на Плеј оф првенството од овој значаен настан каде најдобрите ќе се пласираат за учество на Европското првенство за сениори што ќе се одржи од 08-11 мај 2024 година во Задар, Хрватска.

Во своето обраќање до присутните тој на сите натпреварувачи им посака многу успеси а на најдобрите искрени желби за остварување на големи резултати за претстојното Европско првенство.

Државното првенство се одвиваше на две додека Плеј офот на едно борилиште во спортска атмосфера и како што доликува на карате спортот со почит од натпреварувачите према противниците и судиите и обратно.

На ова првенство беа пријавени 88 натпреварувачи од вкупно 30 клуба.

Резултати од Државното првенство за сениори: https://www.sportdata.org/karate/set-online/popup_main.php?popup_action=results&vernr=8136&active_menu=calendar

Бодовно рангирање од двете одржани првенства