< назад

КФМ - Известувања

Михаела Мишовска и Петар Заборски на прием во Агенцијата за млади и спорт

Во просториите на Агенцијата за млади и спорт, директорот Наумче Мојсовски, организираше прием за освоениот сребрен медал на Михаела Мишовска и одличното петто место на Петар Заборски од Европското првенство за сениори што се одржа од 8 до 12 мај во Задар, Хрватска
повеќе

Сребрен медал за Михаела Мишовска од Европското сениорско првенство во Задар

Михаела Мишовска постигна одличен успех освојувајќи го сребрениот медал на Европското првенство за сениори во Задар, Хрватска, со кој Македонија се вброи во нациите кои освоија медали на шампионатот
повеќе

Конкурс за избор на селектори на државните репрезентации на Карате федерацијата на РС Македонија

Врз основа на член 5 став 2 од Правилникот за избор и работа на селекторите на државна репрезентација на Карате Федерација на Република Северна Македонија, Комисијата за реализација на Конкурсот избрана од Извршниот одбор на КФРСМ објавува КОНКУРС за избор на селектори на државните репрезентации на Карате федерацијата на РС Македонија
повеќе

И двата тима се закитија со бронзени одличја на последниот ден од Балканското првенство за сениори

Националниот состав заврши со своите настапи на Балканското карате првенство за сениори и ветерани што се одржуваше од 23-25 февруари 2024 година во Подгорица, Црна Гора. Вкупно освоени се седум бронзени медала а на последнио ден и машкиот и женскиот кумите тим освоија бронзени медали
повеќе

Уште 3 бронзени медали на Павлов, Весели и Михајлов од Балканското првенство во Подгорица

И вториот ден од Балканското првенство за сениори што се одржува во Подгорица, Црна Гора заврши успешно. Нашите епрезентативци Фахик Весели, Емил Павлов и Љупче Михајлов освоија 3 бронзени медал
повеќе

Бронзени медали од Вероника Костовска и Викторија Јовановска на балканското карате првенство за сениори и ветерани

На првиот ден од Балканското првенство за сениори и ветерани што се одржува во Подгорица, Црна Гора, Вероника Костовска и Викторија Јовановска освоија бронзени медали во категоријата до 61 килограм во борби
повеќе

Витомир Трајковски на прием во Агенцијата за млади и спорт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, денес организираше прием за македонскиот каратист Витомир Трајковски кој пред три дена освои сребрен медал на Европското првенство У-21 во Тбилиси, Грузија
повеќе

Обезбедено финале на Европското првенство во Грузија, Тбилиси

На Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 нашиот репрезентативец Витомир Трајковски во категоријата У21 обезбеди финале по дуелот со босанецот Халил Салиловиќ со резултатат 2:1 за Витомир.
повеќе

Одржан зимскиот судиско-тренерски семинар

На 27 и 28 јануари во организација на Федерацијата се од одржа судиско тренерски семинар. На првиот ден од семинарот беше организирано предавање за тренерите и судиите. На истиот успешно положија теоретски и практично 5 судии во кати и борби
повеќе

Избрани најдобрите спортисти, тренери и клубови за 2023 година

Карате федерацијата на Македонија на гала свеченост ги избра најдобрите за 2023 година. Најдобриот македонски каратист на сите времиња, Емил Павлов повторно е избран за најдобар каратист на Македонија во борби, додека Ангела Мојсовска го доби признанието кај дамите.
повеќе

Прв заеднички тренинг пред настапот на ЕП во Грузија, Тбилиси

Во салата на КК „Олимпик спорт 2007“ во населбата Лисиче во Скопје се одржа првиот заеднички тренинг од планираните три пред претстојното еврпско првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што ќе се одржи од 09-11.02.2024 година во Тбилиси, Грузија
повеќе

Информација за пререгистрација на натпреварувачи за зимски преоден рок

Согласно Член 21 од важечкиот ПРАВИЛНИК ЗА РЕГИСТРАЦИЈА НА КАРАТЕ КЛУБОВИ И НАТПРЕВАРУВАЧИ, натпреварувачите кои сакаат да го променат клубот во кој членуваат, тоа може да го сторат согласно одредбите од Правилникот и тоа во термините кои се определени како преодни рокови
повеќе

Дејан Чолески е новиот претседател на Карате федерацијата на РС Македонија

Карате федерацијата на РС Македонија на ден 26 ноември 2023 година, во конгресната сала на домот на хуманитарните организации „Даре Џамбаз“ во Скопје, се одржа вонредно изборно Собрание
повеќе

Карате федерацијата на Македонија врачи Златна плакета за успешната соработка со НЛБ Банка АД Скопје

Во знакот на добрата соработка, генералниот директор на НЛБ Банка АД Скопје господинот Бранко Грегановиќ неделава оствари средба со претставници на Карате федерацијата на Македонија.Од страна на Александар Кузмановски, селектор за сениори во борби и Игор Миноски, стручен соработник на Федерацијата беше врачена Златна плакета во знак на досегашната успешна соработка со надеж таа да продолжи и да се продлабочи
повеќе

Демант од селекторот во борби за сениори, Александар Кузмановски

Ја известуваме јавноста дека Александар Кузмановски како селектор на сениори во Карате федерација на РС Македонија и стручниот тим на националната селекција во дисциплината борби не направиле никаква неправилност или непрофесионалност во врска со настапот на сениорската карате репрезентација на Македонија на неодамна одржаното светско првенство во Будимпешта како што изјави Карате клубот „Макпетрол“ и тренерот на КК „Макпетрол“, Бошко Заборски
повеќе

Демант до здружението „Карате унија на албанците на Северна Македонија“

Во врска со дадената објава на здружението „Карате унија на албанците во Северна Македонија“ за неодобрување на одржување на таканареченото сеалбанско првенство на ден 26.11.2023 година го објавувамe следниот демант укажувајќи дека во целост се изнесени невистини и погрешни толкувања и тоа
повеќе

Младинските Државно и Плеј оф првенства ги определија натпреварувачите за настап ЕП во Грузија

Во салата „Антон Димитров“ во општината Буте изминатите два викеднда се одржаа двете првенства за кадети, јуниори и помлади сениори У21, кои ги определија репрезентативците кои ќе настапат на следното Европско првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21, што ќе се одржи од 09-11.02.2024 година во Тбилиси, Грузија
повеќе

Прес конференција пред настап на СП за сениори што ќе се одржи во Будимпешта, Унгарија

Пред поаѓање за најзначајниот настан за оваа година - 26тото светско првенство за сениори што ќе се одржи од 24 до 29 октомври 2023 година во Будимпешта, Унгарија во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција
повеќе

Честит 11-ти Октимври

Карате федерацијата на Македонија на сите членови како и на сите македонски граѓани им го честита државниот празник 11-ти Октомври, Денот на народното антифашистичко востание, симболот на непокорот и слободарскиот дух на македонскиот народ
повеќе

Заеднички подготовки со хрватската сениорска репрезентација

Македонската и хрватската сениорска карате репрезентација од 5ти до 10ти октомври ќе одржат заеднички тренинг подготовки во Охрид според планот и програмата пред настап на Светското првенство што ќе се одржи од 24-29 октомври во Будимпешта, Унгарија
повеќе

Резултати од настапот на Балканското првенство за сениори и ветерани 2023

И последниот ден на Балканското првенство за сениори и ветерани не помина без успех. Нашиот машки тим во состав: Глигор Хаџи-Кимов, Берат Јакупи, Мурсел Мисини, Емил Павлов, Петар Спасеновски, Стефан Стојановиќ и Витомир Трајковски успеаа да освојат сребрен медал
повеќе

Успешен и вториот ден од Балканското првенство за сениори и ветерани во Тирана

И вториот ден на Балканското првенство за сениори и ветерани помина со успеси од нашите репрезентативци. Најпрво нашиот машки ката тим успеа да го освои сребрени медали и со тоа да го остварат најдобриот сениорски резултат на овие натпреварувања. Во индивидуален настап во машки кати Кристијан Бајовски го освои петтото место
повеќе

Успешен старт на првиот ден од Балканското првенство за сениори и ветерани што се одржува во Тирана Албанија

На првиот ден од Балканското првенство во карате нашите репрезантивци во сениорска конкуренција освоија еден сребрен, еден бронзен, три петти и три седми места
повеќе

Хрватската и македонскта сениорска репрезентација на заеднички подготовки пред настапот на СП во Будимпешта

Хрватскиот карате сојуз потврди дека комплетниот состав на хрватската сениорска карате репрезентација заедно со своите најдобри тренери и селектори во борби кој брои вкупно 20 лица ќе одржат заеднички подготовки со македонската сениорска репрезентација во борби во периодот од 05 до 10 октомври во Охрид
повеќе

Одржано Плеј оф првенсто за сениори

Во салата „Крсте Мисирков“ во населбата Ченто во Скопје денес 10.09.2023 година се одржа и Плеј оф натпреварот за сениори. Победниците од ова првенство ќе бидат учесници на Светското првенство што ќе се одржи од 24-29 октомври 2023 година во Будимпешта, Унгарија
повеќе

Пренос од Куп на Македонија првенството за сениори 02.09.2023 година

Државното првенство за сениори „Куп на Македонија“ што ќе се одржи на ден 02.09.2023 година во салата „Крсте Мисирков“ во населбата Ченто во Скопје, ќе биде пренесувано во живо на стриминг телевизијата на Македонскиот олимписки комитет, МОК ТВ на следниов линк
повеќе

Информација за пререгистрација на натпреварувачи за летен преоден рок

Согласно Член 21 од важечкиот ПРАВИЛНИК ЗА РЕГИСТРАЦИЈА НА КАРАТЕ КЛУБОВИ И НАТПРЕВАРУВАЧИ, натпреварувачите кои сакаат да го променат клубот во кој членуваат, тоа може да го сторат согласно одредбите од Правилникот и тоа во термините кои се определени како преодни рокови
повеќе

Завршни подготовки на сениорската репрезентација пред настап на ЕП во Гвадалахара, Шпанија

Македонската сениорска репрезентација која ќе настапи на 58то Европско првенство за сениори, кое годинава од 22-26 март ќе се одржи во Гвадалахара, Шпанија, одржа заеднички подготовки со црногорската репрезентација од 14-17.03.2023 година во Бар, Црна Гора
повеќе

СООПШТЕНИЕ!

Карате Федерацијата на Македонија ја информира спортската јавност дека за репрезентативците Емил Павлов, Вероника Костовска и Петар Спасеноски ќе бидат целосно подмирени трошоците за престојното ЕП за сениори кое ќе се одржи во периодот од 23-26.03.2023 година во Гвадалахара, Шпанија, а согласно Правилникот за наградување на спортистите при КФРСМ
повеќе

Пренос од Ппеј оф првенството за сениори 25.02.2023 година

Плеј оф првенството за сениори што ќе се одржи на ден 25.02.2023 година во салата „Крсте Мисирков“ во населбата Ченто во Скопје, ќе биде пренесувана во живо на стриминг телевизијата на Македонскиот олимписки комитет
повеќе

Пренос од Државното првенство за сениори 18.02.2023 година

Државното првенство за сениори што ќе се одржи на ден 18.02.2023 година во салата „Крсте Мисирков“ во населбата Ченто во Скопје, ќе биде пренесувана во живо на стриминг телевизијата на Македонскиот олимписки комитет
повеќе

Зимски судиско - тренерски семинар - 2023

Согласно правилникот за работа на СК на КФРСМ, во периодот од 10 до 12.02.2023 беше реализиран зимскиот редовен судиско-тренерски семинар. Истиот беше уредно најавен и се изведе во просториите на Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје
повеќе

Прием кај директорот Мојсовски по освоените бронзени медали на Стефан Стојановиќ и Витомир Трајковски на ЕП во Ларнака, Кипар

По повод успешниот настап на нашите репрезентивци на Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21, што се одржа од 03-05 февруари 2023 година во Ларнака, Кипар, односно двете освоени бронзените медали на Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, како и високото петто место на Викторија Јовановски, беше вистинска причина за денешниот прием кај директорот на Агенцијата за млади и спорт г-динот Наумче Мојсовски
повеќе

Две бронзи од Европското првенство за кадети, јуниори и У21 што се одржа во Ларнака, Кипар

На Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сеноири У21, што се одржуваше од 03-05 февруари 2023 година во Ларнака, Кипар, репрезентативците во дисциплината У21 кумите -84 и +84 Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, освоија бронзени медали
повеќе

Едукативен семинар на тема Анти-Допинг

Карате федерацијата на РС Македонија во соработка со Националната Анти-Допинг комисија при Агенцијата за млади и спорт, на ден 28.01.2023 година (сабота) во 16:30 часот во просториите на Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје организираше едукативен семинар на тема Анти-Допинг
повеќе